6 Maddede Konserlerde Fotoğraf/Video Nasıl Çekilir?
KonserlerBubilet17 Mart 2022
İçindekiler

Hayatımızın vazgeçilmez zevklerinden biri müziktir. Sevdiğimiz müzikleri yaratan sanatçıları canlı canlı dinlemek günlük hayatın stresinden kaçmak için harika bir etkinliktir. Peki gittiğimiz konserleri fotoğraf ve videolarla ölümsüzleştirirken nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda konserlerde daha iyi fotoğraflar çekebilmek, videolar kaydedebilmek için uygulamanız gereken taktikleri derledik.

Pozlama Kilidini Kullan

Video çekerken telefon odaklama ayarı otomatik olarak yapılır. Bunu devre dışı bırakarak istediğiniz yere odaklama yapıp video çekerseniz netlik ayarı değişimindenkurtulmuş olacaksınız. Böylelikle videolarınızda değişen odaklama sorunu görülmeyecektir.

Zorunda Olmadıkça Dijital Zoom Kullanmayın

Dijital zoom fotoğraf ve video kalitesini düşürüyor. Daha kaliteli paylaşımlar için olabildikçe çekeceğiniz yere yaklaşın.

Nereye Atacağınıza Göre Çekim Yapın

Sosyal medyada post mu, hikaye mi? Çektiğiniz görüntüleri nerede kullanacağınıza karar vererek çekimlerinizi yapın. Hikaye atacaksanız telefonunuzu dik, post atacaksanız telefonunuzu yan tutmanız avantajlı olacaktır.

Işığa Dikkat Edin

Işık fotoğraf ve video kalitelerinizi belirleyen en önemli etkenlerden. İyi aydınlatması olan ve kameranızın arkasından gelen bir ışıkla çekimlerinizi iyileştirebilirsiniz.

Kameranızı Minimum Düzeyde Hareket Ettirin

Fotoğraf veya video çekerken kamera sabitliği önemli. Her ne kadar konserde bu zor olsa da titrek bir çekim elde etmek istemeyiz. Sabit bir kamera fotoğraflarınızın ve videolarınızın kalitesini arttıracaktır. Eğer imkanınız varsa el tripotları sizin için faydalı olacaktır.

Kamera Lenslerini Her Zaman Temiz Tutun

Buğulu ve kirli kamera lensleri ışığı dağıtacaktır. Bu da fotoğraflarda ve videolarda ışık süzmelerine sebep olur. Aynı şekilde kamera camındaki kirler görüntünün herhangi bir yerinde anlamsız lekeler oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden kamera lenslerini temiz biz bezle silerek görüntü almayı deneyebilirsiniz. İşe yarayacağına eminiz.