5 Haziran Dünya Çevre Günü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hobi - BlogBubilet03 Haziran 2022
5 Haziran Dünya Çevre Günü Hakkında Bilmeniz Gerekenler
İçindekiler

Dünya çevre günü, 1972 yılında İsveç’in Stocholm kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan kararla her sene 5 Haziran’da kutlanmaktadır. Bu karar çevrenin ve dünyamızın korunması için farkındalık oluşturulması adına alınmıştır.

Üzerinde yaşadığımız dünyanın doğal kaynaklarının azalması ve çevre kirliliği tüm dünya ülkelerinin ortak problemidir. Bu probleme neden olan şey insanların çevre koruması adına herhangi bir önlem almaması ve kaynaklarını hızlı bir şekilde tüketmesidir. Kaynakları bu hızla tüketmeye devam edersek, ilerleyen süreçlerde oksijen sağlayan ağaçlarımızı, temiz su kaynaklarımızı ve ekosisteme ait pek çok türü yok etmiş olacağız. Bu nedenle dünya üzerindeki her bireyin çevre konusunda bilinçlenmesi gereklidir.

2022 Çevre Günü Teması

2022 yılının Dünya Çevre Günü teması Birleşmiş Milletler tarafından ‘’Tek Dünya; Sürdürülebilir ve Doğayla Uyum İçinde Yaşamak’’ olarak belirlenmiştir. Birleşmiş Milletler kararınca İsveç, günün küresel ev sahipliğini yapacak.

Sürdürülebilir bir çevre oluşturmak ve çevrenin korunması, tüm dünyadaki insanların acil bir şekilde çözmesi gereken sorunlardan biridir. İnsan yaşamı için gerekli tüm ihtiyaçlar, doğadan ve çevreden karşılanmaktadır. Bu nedenle dünya üzerinde yaşayan her birey, Dünya Çevre Günü vasıtasıyla bilinçlenmeli ve çevreyi korumak için alınan önlemlere uymalıdır.

Dünyayı Korumaya Ağaçlardan Başlanmalı

Ağaçlarımız, yaşam kaynağımız... Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan ve yaşam için bizlere oksijen sağlayan ağaçlarımızı korumak için ülkemizde her sene ağaç dikme kampanyaları yapılmaktadır. Çünkü pek çok sebepten ötürü kesilen ağaçlarımız, zaman içinde tükenecek ve bizlere oksijensiz bir dünya kalacaktır.

Ağaç dikme kampanyalarıyla doğa için adımlar atılsa da asıl mesele bireylerin ve kurumların karbon ayak izini azaltması, doğanın oksijen kaynağı ağaçların kesilmemesi adına adımlar atmasıdır.

Bubilet Etkinlik Biletleri İçin Ağaç Kesmiyor!

Bubilet, kurum olarak karbon ayak izini azaltmayı; ticari süreçleri ilerletirken hiçbir ağaca zarar vermemeyi şirket politikası haline getirmiştir. Bu sebeple Türkiye'de tüm etkinlikler için kağıt biletten vazgeçip, tamamen dijital bilete geçen öncü etkinlik firmalarından biridir. Bubilet'ten alacağınız hiçbir bilet için ağaç kesilmez. Biletinizi dijital ortamda hazırlar ve eğlenirken doğaya zarar vermemenizi sağlar. Dijital biletin doğa dostu olmasının yanı sıra pek çok farklı avantajı da vardır: Etkinliklere giderken ekstra bir belge taşımanız gerekmez. Telefonunuza SMS ve mail olarak gelen, aynı zamanda Bubilet hesabınızdan da her an ulaşabileceğiniz dijital biletinizdeki QR kodunu girişte göstererek kolay ve hızlı bir şekilde giriş yapmanız mümkündür.