Rap Müziğin Tarihçesi: Rap İsmi Nereden Geliyor?
Konserler

Müzik, insan ruhunu dinlendiren, sakinleştiren ve vücuttan stresi uzaklaştıran bir araçtır. Kendi arasında pek çok türe ayrılan müzik, insanların müzikte bir parçasını bulmasını sağlıyor. Rap müzik sevenler ve rap müzikte kendinden bir parça bulan kişiler için özel olarak hazırladığımız yazıda, müziğin derinlerine inmeyi ve tarihini araştırmak isteyenleri buluşturuyoruz. Rap müziğin tarihçesi, sizleri epey bir şaşırtacak.

Rap İsmi Nereden Geliyor?

Rap müziğinin tarihine geçmeden önce Rap isminin nereden geldiğini sizlere açıklayalım. Rap ‘’Rhytm And Poem’’  yani Türkçe anlamıyla ritmik şiirlerdir. Rap kelimesinin bir diğer anlamı da ‘’Rhytmic African Poetry’’ yani ritmik Afrika şiiridir. İngilizce dilinde rap ağır eleştiri anlamına gelir.

Rap Müzik Hangi Bölgede Ortaya Çıktı?

Rap müziğin kökeni 1970’li yıllara dayanıyor. Amerika’nın kenar mahallelerinde yaşayan Afrika kökenli insanlar tarafından yazılmış ve günümüzdeki halini almıştır. Burada yaşayan insanlar rap müziğin kökenini oluştursa da bilinen ilk rap parçası İtalyan Adriano Celentano’ya aittir. Şarkının ismi ise Prisencolinensianinciusol’dur.

Rap Müzik ve Kölelik

Eski dönemlerde kölelik sistemi oldukça yaygındı. Farklı şehirlerden çalıştırılmak üzere getirilen köleler, ağır işlerde karşılıksız olarak çalışırdı. ABD, bu kölelerin ticaretini yapar ve zayıf kişileri çeşitli işlerde çalışması için esir olarak alırdı. Afrika’dan ABD’ye getirilen köleler, acımasız olan bu düzene kendi yazdıkları şarkılarla boykot ediyorlardı.

Pamuk tarlalarında çalışan köleler bu ağır şartlar altında müzikten teselli buluyor ve içinde yaşadıkları acıları şarkı olarak gün yüzüne çıkarıyorlardı. Bu tarlalarda söyledikleri sözleri, yeni duydukları müzik ile birleştirince ortaya blues tarzı çıktı. Blues, kötüleri, düşmanı ve sıkıntıları temsil eden bir müzik türü olarak anılmaktadır. Blues, yaşanan zorluklara boyun eğmenin acı hüznünü anlatıyordu.

Rap Müziğin Temellerinin Atılması

1970’li yıllarda siyahiler bu hüzne son vermenin ve acıları bastırmadan dünyaya haykırmanın bir yolunu buldular. Rap müzikle! Siyahilerin acı çığlıklarını duyurabildikleri rap müzik günümüzde de çok sevilen ve dinlenen müzik türüdür. Bu kadar çok dinlenmesinin altında yatan sebep, o dönemde yaşayan kölelerin acı çığlıklarını bizlere duyurmasıdır.

Rap Müziğin İlk Temsilcileri Kimlerdir?

1973 yılında verilen bir doğum günü partisinde Rap müziği doğmuştur. Atılan bu küçük adım sayesinde müzik dünyası çalkalanmış ve değişimler meydana gelmeye başlamıştır. DJ Kool Herc, 1970li yıllarda yapılan her partide plaklarını döndürerek rap müziği tanıtmaya başlamıştır.

1970li yıllarda başlayan rap serüveninin popüler hale gelmesi 1979’da olmuştur. Sugar Hill Gang, Rapper’s Delight ve Chic’in Good Times şarkılarını birleştirerek, rap müziğin ritmini ve tekerlemelerini insanlara sevdirmeyi başarmıştır. Bu şarkıların birleşimi nedeniyle dava açılmakla tehdit edilse de bu isteğinden vazgeçmeden rap müziğinin günümüzde bu kadar popüler olmasına öncü olmuştur.

Türkiye’de Rap Müzik

Türkiye’de rap Türkçe Rap olarak adlandırılır. Türkçe Rap ilk olarak Almanya’da yaşayan Türkler arasında yayılmaya başlamıştır. 1990lı yıllarda yayılan ve popülerliğe ulaşan rap müzik, ülkemizde de yayılmaya başlamış ve günümüz rap müziğinin sevilmesine olanak sağlamıştır.

Rap müziği ilk yayılmaya başladığı zamanlardaki argo üslubu, dinleyici kitlesinin günden güne artması, marjinal ve uzman rapperların artması ile daha entelektüel hale gelmiştir.

Günümüzde rap müziğe olan ilgi ve talebin artması ile rap albümlerinin satışları da hızlanmıştır. İlk etapta rap müziğe karşı ciddi bir ön yargı oluşmuş olsa da şu an rap müzik her aileye ve her eve ulaşmış durumdadır. Yediden yetmişe kadar herkesin sevdiği rap müzik, Rap sanatçılarının işini severek yapması ve şarkıda geçen duyguları hissettirmesi ile son zamanların en çok dinlenen müzik türü haline gelmiştir. Tabi ki, bu durumda büyük katkıları bulunan, yaşadıkları acıları sözlere döken Afrikalıların payını unutmamak gerek.