Rock’n Coke Neden Bitti?
Hobi - BlogBubilet03 Haziran 2022
İçindekiler

2000’li yıllara damga vuran Rock’n Coke Festivali, çeşitli sebeplerden ötürü artık yapılmıyor. Bol eğlenceli bu festivalin neden bittiği ise merak konusu. Bu yazıda Rock’n Coke Festivalinin bitmesinin sebeplerini sizlerle paylaşacağız.

Rock’n Coke Festivalinin Bitmesinin Nedenleri

Gençlerin doyasıya müzik dinlediği ve kaliteli konserlere katıldığı Rock’n Coke Festivali pek çok nedenden dolayı sonlandırılmıştır. Peki, bu festivalin bitmesine neden olacak kadar önemli nedenler neydi? Bu sebeplerin en başında, konser alanındaki çevre halkının festivalden rahatsız olmaları geliyor. Basına kadar yansımış olan bu haber ile Hezarfen Havalimanında gerçekleşen festival, İstanbul Park’a taşındı. Tabi, bu gerekçelerin arasında konsere katılan gençlerin konser alanına sığmamaları da vardı.

Rock’n Coke Festivalinin bitmesinin bir diğer nedeni festivalin son gününde o dönemin başbakanı, günümüzün cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Park civarından geçerken konvoya barış işareti yapan gençlerin olmasıydı. Konvoyu selamlamak isteyen gençlerin bu hareketinin yanlış anlaşılmaya neden olması ve ‘’protesto amacı taşıyor’’ denmesi üzerine festivalin yapılması sekteye uğradı. Bu olay sonunda Rock’n Coke Festivali iki senede bir olmak koşuluyla yeniden eski yerine Hezarfen Havalimanına taşındı.

Rock’n Coke Festivalinin bitmesinin en önemli nedeni ise festivale yatırım yapan yabancı firmaların geri çekilmesiydi. Buna sebep olan etken ise alkol yasaklarıdır. Bu tarz büyüklükteki etkinliklerin varlığını sürdürebilmesi için destek almaları gerekir. O dönem Rock’n Coke Festivali için sponsor olan firmalar, alkol firmalarıydı. Alkolün yasaklanması ile sponsorunu kaybeden festivalin sonu da böylece gelmiş oldu.