Şarkıların Hikayesi: Sezen Aksu - Firuze Şarkısının Hikayesi
Konserler

Bazı şarkılar hepimizde derin izler bırakırken o şarkıların aslında kime, hangi duygularla yazıldığını öğrendiğinizde işin rengi biraz daha değişecektir. Mesela Sezen Aksu’nun 1982 yılında seslendirdiği Firuze bir aşk şarkısı değil, bir anne kız hikayesidir. Bizler belki giden bir sevgilinin ardından ‘Kıskanır rengini baharda yeşiller’ sözlerini mırıldanırken Aysel Gürel ‘Firuze’ şarkısının sözlerini oyuncu Müjde Ar için kaleme aldı.

Her şarkısının ayrı bir hikayesi vardır Sezen Aksu’nun. Aşk acısı çekenlerin, dertlenenlerin, keyiflenmek isteyenlerin derdine derman olan Sezen Aksu Firuze şarkısında bir anne – kız hikayesini anlattı. Bir televizyon programına katılan Müjde Ar, annesi Aysel Gürel’in Firuze şarkısını kendisine yazdığını açıkladı. Sezen Aksu, Firuze’nin sözleri…

Sezen Aksu – Firuze Şarkısının Sözleri

Bir gün dönüp bakınca düşler

İçmiş olursa yudum yudum yudum yıllarını

Ağla, ağla Firuze ağla

Anlat bir zaman ne dayanılmaz güzellikte olduğunu

Kıskanır rengini baharda yeşiller

Sevda büyüsü gibisin sen Firuze

Sen nazlı bir çiçek, bir orman kuytusu

Üzüm buğusu gibisin sen Firuze

Kıskanır rengini baharda yeşiller

Sevda büyüsü gibisin sen Firuze

Sen nazlı bir çiçek, bir orman kuytusu

Üzüm buğusu gibisin sen Firuze

Duru bir su gibi, bazen volkan gibi

Bazen bir deli rüzgar gibi

Gözlerinde telaş, yıllar sence yavaş

Acelen ne bekle Firuze

Sezen Aksu Kimdir?

Kariyerinde Minik Serçe olarak bilinen Sezen Aksu, Selanik’ten mübadelede gelen göçmen bir aileden Fen bilgisi öğretmeni Şehriban Hanım ile Pazar / Rize kökenli matematik öğretmeni Sami Yıldırım Beyin kızıdır. Sezen Aksu, 13 Temmuz 1954 yılında İzmir doğumludur. 1970’li yılında kariyerine ilk adımını atan Sezen Aksu, seslendirdiği şarkılar Türk Pop Müziği’nin mihenk taşlarından olmuştur. Yaptığı ve yazdığı şarkılarla müzik dünyasına yön veren Sezen Aksu,

Aysel Gürel Kimdir?

7 Şubat 1929 doğumlu olan Gönül Aysel Gürel, (17 Şubat 2008) kaleme aldığı şarkılarla müzik dünyasına sayısız eser kazandırmıştır. Yakın çevresinde ‘Deli Aysel’ olarak bilinen Aysel Gürel, söz yazarı, şair, oyuncu ve edebiyat öğretmenidir. Aysel Gürel, sinema oyuncusu Müjde Ar ile sinema ve tiyatro oyuncusu Mehtap Ar'ın annesidir.

Müjde Ar Kimdir?

Söz yazarı Aysel Gürel’in kızıdır. 1980'li yıllarda rol aldığı filmlerle sinemada kadın kimliğini özgürleştiren, kadın cinselliğine farklı bir bakış açısı getiren kadın filmlerinin unutulmaz oyuncusu olmuş; Türk sinemasındaki kadın temsilinin değişmesini sağlamıştır.