Üçüncü Yeniler Kimlerdir? Tuhaf İsimli Müzik Grupları
Hobi - Blog

Üçüncü yeniler akımı hayatımıza 2010 yılından sonra girmeye başlamıştır. Üçüncü yeniler akımı, şarkı sözlerinde mizahı rahatlıkla kullanabilen, bağımsız ve evde kaydedilen albümleri bulunan gruplardır. Bu gruplar, tuhaf isimler kullanarak müzik sektörüne farklılıklar getirmişlerdir. İsimleri ilginç ve tuhaf olan bu müzik gruplarını yakından tanıyalım.

Büyük Ev Ablukada

Tuhaf isimler kullanarak grup kurma fikri ilk kez bu grup tarafından ortaya çıktı. Büyük ev ablukada grubu 2008’de kurulmuştur.  Grubun ilk albümü Full Paça 2012 yılında yayınlandı. Büyük ev abluka’da grubunun solisti oyuncu Bartu Küçükçağlayan’dır.  İlk şarkılarının adı ‘Çıldırmıcam’dır. Şarkı yayınlandığı dönemde oldukça büyük ilgi görmüştür. 2017 yılında ‘Ay Şuram Hala Ağrıyor’ şarkısını yayınlamışlardır.

Büyük ev ablukada ismi Turgut Uyar’ın Büyük Saat kitabından esinlenilmiştir. Bu şiir kitabında Büyük Ev Abluka’da şiiri bulunuyor. Grup MySpace’e yükledikleri ‘Olanla Olunmaz’ şarkısı ile büyük başarı kaydetmiştir. Günümüzde grubun Spotify uygulamasında en çok dinlenen şarkısı ‘Hoşçakal Kadar’dır.

Yüzyüzeyken Konuşuruz

Yüzyüzeyken konuşuruz ekibi ilk olarak Kaan Boşnak ve Engin Sevik’in bir araya gelmesi ile kuruldu. Grubun ilk albümü 2013 yılında yayınlanan Evdekilere Selam’dır. Ateş Edecek Misin? şarkısı grubun başarılı olmasını sağlayan önemli şarkılardan biridir.

Kaan Boşnak Yüzyüzeyken Konuşuruz isminin nereden geldiğini anlatırken:

“Akustik performanslarımın çekimini yapan arkadaşım Ozan ile internet üzerinde konuşurken ismin ne olacağına dair konuşmaya başladığımızda “Daha sonra yüzyüzeyken konuşuruz” derken bu lafa güldük ve tamam böyle kalsın dedik.”  Böylece tuhaf isimli gruplara bir yenisi daha eklenmiştir.

Grubun Spotify’da en çok dinlenen şarkısı ‘Ne Farkeder’dir.

Adamlar

Türkçe Rock denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri de Adamlar’dır. Grubun ilk albümü 2014 yılında yayınlanan Eski Dostum Tankla Gelmiş’tir. Grubun ilgi görmesini ve çok sayıda hayran kitlesi elde etmesini sağlayan Kapısı Kapalı şarkısıdır.

Adamlar grubunun aslı Halimden Konan Anlar’dır. Tolga Akdoğan yazdığı şarkılarını farklı bir grup ile söylemek istediğinde yeni bir isim bulma arayışına girmişlerdir. Uzun isimli yeni gruplar akımına uymamak için kısa olan ‘’Adamlar’’ı tercih etmişlerdir.

Adamlar grubunun Spotify’da en çok dinlenen şarkısı Zombi’dir.

Son Feci Bisiklet

Son Feci Bisiklet grubu 2011 yılında Ankara’da kurulmuştur. 2015 yılında ilk albümleri olan Vesaire yayınlanmıştır. Grubun son albümleri olan Sistemik, geçtiğimiz 2020 yılında yayınlanmıştır. Bu grubun popüler olmasında etkili olan şarkıları ‘Bikinisinde Astronomi ve Bu Kız’dır.

Son Feci Bisiklet grubunun isminin özel bir anlamı yoktur. Grup üyeleri Be The Band yarışmasına katılabilmek amacıyla akıllarına gelen ilk ismi tercih etmişlerdir.

Son Feci Bisiklet grubunun Spotify’da en çok dinlenen şarkısı ‘’Bu Kız’’dır.

Dolu Kadehi Ters Tut

Dolu Kadehi Ters Tut grubu 2014 yılında kurulmuştur. Grubun kurucu üyeleri Mürsel Oğulcan ve Uğurhan Özay’dır. 2015 yılında ilk albümleri olan Polonya’nın Başı Belada’dır.  Daha sonra 2017 yılında Dünyanın En İyi Albümü’nü yayınladılar.

Grubun ismi ise Ömer Hayyam’ın Rubailer’inde yer alan şu dizelerden ortaya çıkıyor:

“Tanrım; bu güzel yüze vermişsin emek/ O sümbülü koklamak, saçın ellemek/  Sonra da ona bakma, dersen, anlamı/ Dolu kadehi ters tut, hiç dökme demek!’

Grup ‘’Belki’’ parçasında Sabahattin Ali’nin İçimizdeki Şeytan kitabına gönderme yapıyor.

Yaşlı Amca

Yaşlı Amca grubu ilk olarak 2013 yılında kuruldu. Kurulduğu ilk yıl ‘’ Kurtar Beni Meyhane’’ adlı şarkılarını yayınlamıştır. Bu şarkı ile adını duyurmayı başaran grup büyük bir hayran kitlesi edinmiştir.

2016 yılında yayınladıkları ‘’Giderdi Hoşuma’’ ve ‘’ Ve Ben’’ isimli şarkıları ile kariyerlerini en üst noktaya taşımışlardır.

Grubun ismi ise yazdıkları ama tamamlayamadıkları şarkıdan gelmektedir.  Grubun Spotify’da en çok dinlenen şarkısı ‘’ Giderdi Hoşuma’’dır.